Mąka bezglutenowa

Co warto wiedzieć o mąkach bezglutenowych?

Warto wiedzieć, że mąka bezglutenowa jest alternatywnym rozwiązaniem dla mąki pszennej. Różni się jednak zdecydowanie właściwościami, konsystencją czy walorami smakowymi. W ten sposób mąka bezglutenowa nie zawsze będzie mogła być substytutem dla wspomnianej tradycyjnej mąki. Czym dokładnie charakteryzuje się ten produkt? Jakie ma zastosowanie?

Wartości odżywcze mąki bezglutenowej

Należy mieć świadomość, że naturalne mąki bezglutenowe są bardzo bogatym źródłem nie tylko i wyłącznie białka, ale również witamin, błonnika i antyoksydantów o stosunkowo niskim indeksie glikemicznym. Doskonałym przykładem może być fakt, że mąka gryczana wpływa na obniżenie poziomu złego cholesterolu. Ponadto dzięki bardzo dużej zawartości błonnika pokarmowego jest w stanie utrzymać odpowiedni poziom glukozy. Zapobiega w ten sposób występowaniu cukrzycy.

Jakie możemy wyróżnić rodzaje mąk bezglutenowych?

Mąki bezglutenowe można podzielić na mąki, które są oczyszczane z glutenu, a także mąki naturalne, które nie będą zawierały glutenu. Do wspomnianych mąk naturalnie bezglutenowych należy zaliczyć mąkę kukurydzianą, ryżową, owsianą, gryczaną, jaglaną. Z kolei mąki oczyszczane z glutenu przeważnie występują w postaci gotowych mieszanek.

Rekomendowane jest właściwe dobieranie do potraw naturalnych mąk bezglutenowych. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że mąki gluten free w przeciwieństwie do mąki pszennej charakteryzują się określonym zapachem, smakiem, a także właściwościami (w zależności od rodzaju). Warto także wiedzieć, że ciasto z mąki bezglutenowej jest nie tylko znacznie bardziej chrupiące, ale również charakteryzuje się ziarnistą strukturą. Przejmuje również smak oraz zapach rośliny, z której została przygotowana. Nadaje tym samym przygotowanym potrawom cennych walorów smakowych. Należy zdawać sobie sprawę, że mąka, która zostanie pozbawiona glutenu straci właściwości nadające ciastu kleistość. Zdecydowanie trudniejszym zadaniem będzie zatem wyrobienie ciasta kucharzom, którzy nie są doświadczeni. 

Naturalne mąki bezglutenowe są również dzielone według swoich właściwości fizycznych. Możemy zatem wyróżnić:

  • mąki sklejające – należą do nich mąki kukurydziane, ziemniaczane czy mąki z tapioki. Warto zaznaczyć, że wymienione mąki charakteryzują się bardzo dużą zawartością skrobi, która w wyniku oddziaływania obróbki termicznej tworzy substancję kleistą. Ponadto ciasta, które są przygotowywane w oparciu o wymienione mąki są nie tylko ciężkie, ale również podatne na zakalec.
  • uniwersalne mąki bezglutenowe – doskonale zdadzą egzamin w zdecydowanej większości dań. Mąki charakteryzują się bardzo mało wyrazistym zapachem i smakiem.

Koniecznie należy do nich zaliczyć mąkę jaglaną, ryżową, owsianą i gryczaną.

Food obraz autorstwa Racool_studio - www.freepik.com